Kraków splata ze sobą bogactwo historii, zabytków i ciekawej architektury. Miasto tętni życiem zarówno pod względem kultury, jak i życia nocnego. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Poznaj niezwykły Kraków i sprawdź, czym żyje miasto królów.
Potrzebujesz wsparcia przy organizacji podróży?
Szukasz biletów lub przewodnika w zwiedzaniu?
Napisz do nas lub skorzystaj z naszych pakietów.
Wapienne wzgórze na Pomoście Krakowskim wznoszące się na wysokości 228 m. n.p.m. Na tym wzniesieniu od XI wieku stoi Zamek Królewski na Wawelu, założony przez króla Bolesława I Chrobrego. Budowla od zarania dziejów przeżywała liczne najazdy i grabieże, co wpłynęło na wprowadzenie wielu zmian w wyglądzie obiektu. Aktualnie jego szata zewnętrzna i wewnętrzna ma charakter renesansowy, barokowy oraz częściowo klasyczny. Na Zamku można podziwiać piękno i bogactwo architektury, a także zobaczyć Święty Krzyż, Kaplicę Zygmunta, Dzwon Zygmunta oraz Kryptę Św. Leonarda i Krypty. Wawel wspaniale jest podziwiać zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz.
Pierwsze wzmianki o budynku sięgają 1222 roku. Najazdy tatarskie uszkodziły obiekt i począwszy od 1288 roku budowla powstawała etapami przez kolejne stulecia. Ostatecznie powstała ceglana bazylika gotycka w typie krakowskiej architektury z charakterystycznymi dwoma wieżami o różnej wielkości, z którymi wiąże się pewna legenda. Piękne wnętrze bazyliki jest dodatkowo ozdobione wyjątkowym ołtarzem. Ołtarz Wita Stwosza to największa w Europie gotycka nastawa ołtarzowa. Kościół Mariacki jest drugim, po Wawelu, priorytetowym zabytkiem do zwiedzenia w Krakowie.
Zabytkowa hala targowa położona w samym sercu Rynku Głównego. Sukcesywnie zmieniana i rozbudowywana od XIII wieku. Znajdziemy tu dwa rzędy kramów, głównie z pamiątkami, biżuterią i rękodziełami. Trafimy też na obiekty gastronomiczne, w tym słynną kawiarnię Noworol, która zdobyła uznanie wśród krakowskich elit, artystów i profesorów. Na piętrze Sukiennic znajduje się jeden z oddziałów Muzeum Narodowego - Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. W podziemiach w 2010 r. otwarto Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Na zwiedzanie Sukiennic zarezerwuj więcej czasu - jest co oglądać.
Jedna z najsłynniejszych atrakcji Krakowa. Wapienna jaskinia pod Wawelem, której główny ciąg jaskiń tworzy trasę turystyczną o długości 82 metrów. Wejście do tuneli zaczyna się na terenie zamku na Wawelu, gdzie została ustawiona rzeźba Smoka Wawelskiego. Wyjście znajduje się poza granicami murów zamku, w pobliżu koryta Wisły. Z obiektem związana jest XIII-wieczna legenda o Smoku Wawelskim, zgodnie z którą w jaskiniach mieszkał okrutny smok. Dręczył mieszkańców miasta miesiącami, opierał się licznym podchodom rycerzy, aż w końcu został unicestwiony podstępem przez prostego chłopaka.
Kopiec poświęcony Tadeuszowi Kościuszce, wybudowany w 1820 - 1823 roku. Jeden z pięciu kopców krakowskich, zlokalizowany na Górze św. Bronisławy w zachodniej części Krakowa. Przy kopcu funkcjonuje Muzeum Kościuszkowskie, które również warto zobaczyć. Kopiec odgrywał istotną rolę w historii, zarówno w I, jak i II Wojnie Światowej. Ciekawostką jest fakt, że kopiec został wykonany przez człowieka, a wzniesiono go z ziemi zbieranej w całej Polsce.
Kopalnia Soli w Wieliczce to solne dzieło sztuki. Istniejący od XIII wieku obiekt został w 1978 roku wpisany przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa. Kopalnia dzieli się na aż 9 poziomów, z czego pierwszy sięga 64 m głębokości, a ostatni znajduje się aż 327 metrów pod powierzchnią. Obiekt jest spektakularny - pełen niesamowitych komór i ręcznie rzeźbionych bloków. Dodatkowym atutem Kopalni Soli w Wieliczce jest jej mikroklimat - przyjazny dla zdrowia, o wysokiej wilgotności i zawartości jodu, magnezu i wapnia. To dzieło sztuki znajduje się zaledwie 14 km od Krakowa.
Muzeum Farmacji Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego powstało w 1946 roku. Znajdziemy tutaj stałą i obfitą ekspozycję rozmieszczoną na wszystkich pięciu kondygnacjach budynku - łącznie z piwnicą. Obiekt posiada kolekcję aż 22 tysięcy egzemplarzy historycznych, złożoną ze sprzętów laboratoryjnych, rzadkich instrumentów farmaceutycznych, ksiąg, dokumentów, beczek, fiolek i buteleczek. Jeśli lubisz myszkować w starych rzeczach, ruszaj na Floriańską 25.
Dalecy jesteśmy od nazwania Auschwitz Birkenau atrakcją turystyczną, jednak jest to obiekt o bardzo dużym znaczeniu historycznym i społecznym. Dawny obóz koncentracyjny z czasów II Wojny Światowej jest punktem, który odcisnął swoje bolesne piętno w historii ludzkości. Uważamy, że każdy powinien poznać tę historię, dlatego służymy pomocą przy planowaniu podróży do tego miejsca.
W podziemiach Sukiennic znajdują się rozległe wykopaliska archeologiczne z lat 2005 - 2010. Muzeum to połączenie archeologicznej budowli o powierzchni 4000 m2 oraz nowoczesnej technologii multimedialnej, prezentującej obraz dawnego Rynku Głównego i 11 tysięcy eksponatów związanych z dawnym rzemieślnictwem, handlem i życiem codziennym na tym obszarze.
Jedna z najstarszych synagog w Polsce, jaki udało się zachować. Należy także należy do jednego z najcenniejszych zabytków żydowskiej architektury sakralnej na terenie Europy. W 1958 r. stała się oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. W 1980 r. otworzono wystawę składającą się z najcenniejszych judaików.
To jedna z najnowszych atrakcji turystycznych Krakowa. Działające od 2011 roku Muzeum o tematyce międzynarodowej sztuki nowoczesnej. Głównym założeniem powstania muzeum jest ukazanie sztuki w kontekście powojennej awangardy i konceptualizmu, a tym samym wskazanie na celowość twórczości, jej wartość etyczną i poznawczą. Muzeum posiada stałą ekspozycję oraz cykliczne wystawy. Autorzy projektu chcą dotrzeć do zróżnicowanych grup odbiorców i ukazać sztukę nowoczesną w lepszym świetle.
Najstarsza uczelnia w Polsce, a zarazem jedna z najstarszych na świecie. Została ufundowana przez króla Kazimierza Wielkiego 12 maja 1364 roku. Początkowo nazywana była Akademią Krakowską. Dopiero w 1817 r. nadano jej nazwę Uniwersytet Jagielloński, by zaznaczyć związek uniwersytetu z dynastią Jagiellonów. Na uczelni studiowało wielu znanych polskich uczonych, m. in. Mikołaj Kopernik, Hugo Kołłątaj, Jan Kochanowski.
Jeden z elementów Rynku Głównego w Krakowie. Mimo drobnego rozmiaru jest wart uwagi. Początkowo zbudowany w stylu romańskim, jednak na przestrzeni lat uległ barokizacji. W podziemiach kościoła umieszczona jest wystawa związana z historią Rynku. Wnętrze wyposażone jest w stylu barokowym, a w głównym ołtarzu widnieje kopia obrazu Matki Boskiej Większej.
Jedno z najstarszych miejsc kulturalnych o charakterze historycznym w Polsce. Jego powstanie zawdzięczamy głównie księżnej Izabeli Czartoryskiej, która przez część swojego życia kolekcjonowała cenne zbiory sztuki europejskiej oraz bliskowschodniej. W muzeum znajdują się również elementy sztuki polskiej, a także zbiory z okresu starożytności. W dziale malarstwa turyści mają możliwość podziwiania dzieł słynnych artystów, m.in. Leonarda da Vinci.
Położony przy Rondzie Mogilskim Ogród Botaniczny został założony w 1783 roku. Zajmuje powierzchnię 9,6 ha. Jest najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce. Powstał na miejscu ogrodu rodziny Czartoryskich, jako zaplecze dla katedry chemii i historii naturalnej. Obecnie w Ogrodzie Botanicznym UJ znajduje się około 5000 gatunków i odmian roślin z całego świata, w tym prawie 1000 gatunków drzew i krzewów i ponad 2000 gatunków i odmian roślin szklarniowych. Znajduje się tu kompozycja parku krajobrazowego i grup tematycznych - przepiękna baza roślinności różnego typu. Ogród dodatkowo posiada ławeczki i altany dla zwiedzających, dlatego jest przyjemnym obiektem na relaksujące przedpołudnia.
Obiekt znajduje się na obszarze dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Na jego terenie występuje ogrom eksponatów związanych z historią lotnictwa. Liczba statków powietrznych liczy ponad 200 sztuk. Większa część eksponatów to egzemplarze, które zostały wycofane przez władze państwa lub wojsko. Niektóre z nich trafiły do muzeum na podstawie wymiany z innymi muzeami na świecie.
To jedyna tego rodzaju instytucja w Polsce przekazująca wiedzę na temat Polskiego Państwa Podziemnego i jego sił zbrojnych. Cała idea muzeum opiera się na zbieraniu i zabezpieczaniu zbiorów związanych z profilem tematycznym instytucji oraz na przedstawieniu całkowitego obrazu polskiego podziemia wraz z jego duchową genezą. Muzeum oficjalnie zainaugurowało swoją działalność w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, tj. 27 września 2000 r.